Neden Gökçeada ?

Ege ile Marmara ikliminin kesişip iç içe girdiği yerde bulunan Gökçeada Türkiye’nin en büyük adası olup, ince avlaka) burun ile  en batısında bulunması nedeniyle Türkiye için  güneşin en son battığı yer olarak da biliniyor. Ada sessiz ve sakin tatilin adreslerinde başı çekiyor.

Financial Times;

Gökçeada’yı ” Mükemmel bir yaz kaçışı için büyük ihtimalle hiç duymadığınız İtalyan Favignana, Hırvat Vis, İspanya Tabarca ve Yunan Founi ile birlikte 5 Akdeniz adasından biri ” olarak tanımladı. Arkaik dönemlere kadar uzanan tarihinde, muhtemelen 8 – 9 bin yıldan bu yana yaşamın devam ettiği Ada’da  dikkat çeken ve hissedilen;  Prohelen, Yunan, Ceneviz, Bizans ve Osmanlı kültürleri, doğal yaşamının zenginliği, çoğu adada bulunmayan suyun bolluğu,  flora ve faunasındaki çeşitlilik öne çıkan özellikleri diyebiliriz.

Ada’daki açık cezaevinin 1991’de kapatılması, 1993’de de Ada’ya vizenin kaldırılmasıyla ortaya turizm, organik tarım, organik hayvancılık, spor ve yenilenebilir enerji potansiyeli ile müthiş bir sinerji çıktı. Gökçeada adını turizmin yanı sıra organik ürünlerle de duyurmaya başladı. Hiçbir sanayi kuruluşunun olmadığı, kimyasal atıkla tanışmamış bu adanın her yanı doğal , organik tarıma ve hayvancılığa da  uygun. Dünya’da CİTTASLOW  ünvanına  sahip kaç ada var diye sorsak; yanıtı bile heyecan verici.

Dünyada son yıllarda hızla yayılmakta olan, kimyasal ilaç ve gübre kullanmadan yapılan doğal tarıma organik tarım deniyor. Tarım Bakanlığı ekolojik tarım yapılması amacıyla pilot bölge olarak seçmiş Gökçeada’yı.

Gökçeada Kaymakamlığı’nın Organik Zeytinyağı Üretimi, Organik Bal Üretimi ile Organik Sofralık ve Şaraplık Üzüm Üretimi olmak üzere üç alanda başlattığı projeler ile amaç; Gökçeada’yı tamamen bir organik tarım adası haline getirmek.

Gökçeada’da son yıllarda organik tarımın teşvik edilmesiyle, bu alanda pek çok küçük işletme faaliyete geçti. Şarap, bal, zeytin, zeytinyağı, meyve-sebze, reçel gibi pek çok organik gıda maddesi üretiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir