Kekik Balının Özellikleri ve Sağlığımızdaki Önemi

Kekik; genusun beş farklı türünden nektarlı bitki olarak bilinir. Yaygın olarak kırsal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde öncelikle Ankara, Çankırı, Kastamonu, Bolu, Amasya, Trabzon ve Gökçeada’nın tepe ve dağlarında doğal ortamda bol miktarda yetişir. Kekik bileşiminde “Timol” içeren uçucu bir yağ vardır. Çiçeklenme dönemi Mayıs başından Ağustos sonuna kadar devam eder.Kekik Balı altın sarısı renktedir. Tadı ve aroması çok güzeldir. Kekik Balı enzim içeriği bakımından çok zengindir. Antiparaziter etkisi ile bilinir. Bu etkisi timol denen terpenik maddeden dolayıdır. Kekik balı soğuk algınlığını kısa sürede giderir ayrıca yara iyileştirici özelliği vardır. Kekik balı, bal çeşitlerinin arasında en özellikli olanıdır. Saf kekik otundan öz toplayan arıların ürettiği şeffaf, kekik kokulu, buruk tatlı bir baldır.
Ege Denizi’nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer alan ve türkiyenin en büyük adası olan Gökçeada’nın yüksek rakımlı yerlerinde doğal tarım ile yetişen kekiklerin nektarını içeren ballar damak zevkinize sunulmuştur.

Kekik Balının faydaları nedir ?

Enzim içeriği bakımından çok zengindir. Karaciğer başta olmak üzere mide, astım ve egzema hastalıklarına iyi gelmektedir.
Antiparaziter etkisi ile bilinir. Kekik balı soğuk algınlığını kısa sürede giderir ayrıca yara iyileştirici özelliği vardır.
Öksürük, bronşit, zatürre sonrası ciğerleri temizlemek, kandaki iltihapi durumlar ve kanserden korunmak için düzenli olarak kullanılmalıdır. Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyicidir.

Kekik Balının Hayatımızdaki Önemi

İlaç sanayinde antiseptik imalatında kullanıldığı gibi bronşlardaki koyu kıvamlı salgıyı sıvılaştırdığından öksürük şuruplarının bileşimine girer. Antibiyotik etki olarak mikroorganizmaların üremesini geciktirdiği veya tamamen durdurduğu için, ağız antiseptiği olarak gargara yapımında faydalanılmaktadır. Derideki mantar hastalıklarına karşı inhibitör etkisi olduğundan, mantar ilaçlarının bileşiminde de yer almaktadır.
Kekik bitkisinin tıbbi önemi ; içeriğindeki TİMOL ve KARVAKROL adlı akfif maddelerden kaynaklanır . Bunların dışında URSOLİK ASİT ve ROSMARİNİK ASİT’te öneli işlevlere sahiptirler.
Tüm bu faydalı etken maddeleri doğallığı bozulmadan kullanabilmek ve sağlık açısından faydalarını görebilmek için bizler kekik balı üretiyoruz.
Kekik bitkisinin başlıca bileşeni olan timol yağı oldukça olumlu desteklediği belirlenmiştir. Hücrelerin yaşlanması ve hastalanması ile ilgili yapılan  testlerde hücre zarında ve diğer hücre yapılarında bulunan sağlıklı yağları korudukları ve oranlarınıda büyük ölçüde arttırdığı gözlenmiştir.
Bu kadar faydalı olan kekik bitkisinin yağını , suyunu ne oranda saf halde bulabilmek mümkün ? bu da tartışılacak bir konu , bu sebeplerden dolayı katkı almadan evrenin kalbi olan arılar tarafından yapılan kekik balını tercih etmekte yarar var.
Bizler organik tarımı ve organik kekik balı üretimini uluslar arası organik belgesi ile yapmaktayız , organik bak üretimi ile tüm resmi çalışmaları sitemizi gezerek görmeniz mümkündür .
Yapmış olduğumuz organik bal üretiminin gerçekliğini ve ciddiyetini görmek adına,  organik belgesini aldığımız kuruluşu www.imoturkıye.com   adresinden ziyaret etmenizde fayda var .
Şimdiden afiyet olsun , kendi sağlığınızı ve ailenizin sağlığını ihmal etmeyin
Sağlıkla Kalın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir